
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 630 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 360 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 164
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25382
Ext.Price$0.25382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25382 | $0.25382 |
| 10 | $0.23085 | $2.30850 |
| 50 | $0.20995 | $10.49750 |
| 100 | $0.18857 | $18.85700 |
| 500 | $0.16936 | $84.68000 |
| 1000 | $0.16484 | $164.84000 |
| 3000 | $0.16043 | $481.29000 |
| 5000 | $0.15406 | $770.30000 |
